lg_nadeje.jpg (8394 bytes)

6


Dělená moc

 

Základní vlastností a také snahou každého inteligentního subjektu, zde především člověka a také duchovní bytosti, je prosadit svoji vůli. Mělo by se to změnit a zájem osobnosti rozptýlit do všech osmi hodnot kruhu, například mít snahu pěkně si užívat života. Taková změna už snad u lidí proběhla, ale duchovní svět s tím má problémy, duchovní svět ovládá pouze informace a energii, ostatní řeší s lidmi, proto takový zájem a snaha vést lidstvo. Nám nyní stačí konstatovat, že každý chce prosadit své zájmy a tím sám sebe. Pak musíme hledat způsob, jak zde každý z nás může mít své malé království. Tomáš Baťa to řešil tím, že pro své dělníky postavil domky se zahrádkou. Když prý mají zahrádku, tak se starají o ni a nemají zájem o práci v odborech. Je zde dost místa pro zahrádky a také dost prostoru pro seberealizaci. Problém nastává tak, kde někdo mocný chce řídit úplně všechno, celý svět a všem poroučet, co smí, nesmí a co musí.  Jistěže není zde sociální studie, proč má někdo snahu ovládat vše kolem sebe, protože takovou studii by studované osoby vždy dokázaly zakázat, ale stejně jsou zde některé teze, například se soudí, že možnost ovládat druhé, působí stejně příjemně jako droga. Já mám takovou tezi, že ti, kdo rozhodují na základě nějakého systému či řádu, mají snahu, aby jejich systém byl respektován na všech úrovních a pokud nemají důvěru, musí to na nižších stupních prosadit sami. Je zde ještě další možnost, že správci nebo úředníci nejsou schopni řešit problémy na úrovni vlastní, tak v rámci seberealizace se vměšují do záležitostí na nižší úrovni.

Druhý systém přináší dělenou moc. Každá úroveň řeší pouze to, co nedokáže řešit úroveň nižší.
Systém jsem konkretizoval již v roce 1990 v knize Hledání cesty 1  jako 7. článek takto:         
Jednotlivec by si řešil své vztahy a životní styl, rozvoj a uplatnění vlastních schopností, spravoval by svěřený majetek rodiny a rodu.  
Kolektiv, malá skupina, udržování a zvyšování vlastního majetku, vlastní podnikání, výchova dětí v rodině,  
Vesnice by řešila vlastní obchody, mlýn, zámečnictví, pilu, autodopravu a jiné služby, stavěla by sociální byty a větší vesnice by řešila knihovnu, zdravotní péči a dopravní obslužnost.
Město už toho zvládne víc, kulturu, mateřské a základní školy, zdravotní péči a mnoho dalšího.
Spolková země řeší například vysoké školy, komunikace, vnitřní obchod, finanční systém,
všechny druhy dopravy, zahraniční obchod,
Federace, například Evropa, celá Afrika, Jižní Amerika, Čína, Indie, zde se řeší vlastní kultura, mocenské postavení, zahraniční obchod, vlastní bezpečnost, kulturní bohatství, solidární systémy pro větší události, řešení zdrojů a těžby, věda a výzkum, dálkové spoje, prognostická činnost, garance smluv a dohod a mnoho dalšího jako nejvyšší úroveň pro danou oblast.
Na celosvětové úrovni by se řešila především bezpečnost a vztahy mezi skupinami a národy, pak také vesmírný výzkum a řešení globálních rizik, ostatní vy řešily úrovně nižší.
Zásadou také ovšem je ponechaní zdrojů tam kde vznikly, včetně finančních prostředků a jen malá část by se přerozdělovala. Dělená správní moc je řešením pozemských konfliktů a zárukou dalšího klidného vývoje. Správní moc může každý subjekt realizovat pouze na svém území. Na cizím území nesmí mít nikdo svá vojska, na svém území ano. 

-7-