lg_zlaty_vek.jpg (7937 bytes)

Zlatý věk

lg__texty.gif (1133 bytes) 12.07.2011

Jak přežít?

2
3
4

Možnosti určitě jsou, ale musíme být vynalézaví, protože každá zveřejněná rada se uplatní u mnoha lidí a tím se vyčerpá. Lidé se rozdělí na bohaté a chudé. Jistě budou lidé bohatí, jistě budou lidé naprosto nemajetní. Od nemajetných se očekává, že budou správní systém ignorovat s cílem a snahou přežití, od bohatých se očekává, že prosadí nový správní systém. Kdyby to bylo včera, již by bylo pozdě. Pro nápravu se předpokládá, že vznikne místní elita a ta se dohodne na společné správě regionu, musí ale dořešit ochranu svého majetku. Zde by jejich šance posílila neschopnost cizích mocností odvádět z našeho území zisky a daně. To není zase tak nereálné, s tím se může počítat. Jak ale přežít naprostý chaos a období nefunkčního státu?   
Nějaké drobné zde vždy budou, ale budeme je sbírat jako borůvky v lese. Určitě se musíme spojit do solidárních skupin. Mnozí ukazují se závistí na Romy, že žijí ze sociálních dávek. Oni ale žijí velmi skromně ve větších skupinách, tak jim to stačí. Mnohé z nás to také čeká. Nyní je minimální sociální dávka asi 2 tisíce, průměrná mzda prý 15 tisíc. Máme zde supermarkety a tyto chtějí mít také zisky, bez peněz a kupní síly by to nešlo. Doporučuji tedy se spojit do solidárních sociálních a existenčních skupin a nemusí to být zrovna squoty.   
Zatím se dávají půjčky, lidé už přišli na mnoho fint, jak dostat půjčku a nemuset ji splatit. Tyto možnosti se jistě brzy uzavřou. Zatím platí, kdo není schopen půjčky splácet, nesmí mít žádný majetek, jinak o vše přijde. Včas vše převést na manželku a rozvést se. Bohatí využívají zástupné "bílé koně", možná budou "bílí koně" také ve prospěch nemajetných lákat od bank půjčky. Lidé jsou vynalézaví.       
Rád bych však našel čestnější a trvalejší řešení. U nás kolektivizace a pozdější privatizace zemědělství zrušila rodinné statky, ve kterých bylo možno si obstarat potraviny samozásobitelským způsobem. Dnes je tato možnost ještě také omezena legislativou, jako by mocní věděli, že lidé budou mít snahu pěstovat vlastní brambory a ředkvičky. Kromě toho mají drobní pěstitelé problém se zloději, kteří úrodu sklidí o něco dříve než majitel nebo pěstitel. Pomohlo by, kdyby oplocené zahrady hlídal ostřejší pes. Kdysi Romové přelezli plot a kradli, pes je pokousal a soud rozhodl, že pes musí do útulku. To se snad již stávat nebude.  
Další možností je odejít do zahraničí, ale to lze doporučit jen těm, kdo znají dobře cizí jazyk a jsou mistry v nějakém užitečném oboru. Obchodování se zahraničím asi má svá legislativní omezení, vím jen, že Poláci rádi prodají, ale nic nekoupí.
Na vsi budeme mít snahu vyjít s místními zdroji, například palivovým dřívím. Možná zde budeme sami mlít obilí a konzervovat potraviny. Možná zde vzniknou nové zámečnické dílny jako dříve kovářství a pily na zpracování dřeva. Možná si města budou tisknout své peníze nebo kreditní poukazy, za mořem to prý už dávno dělají. Věřím však tomu, že nebude tak zle, aby se nenašla žádná možnost přežití.  
Jednu jistotu však máme. Určitě bude elektřina a cenově dostupná. Pokud by totiž nebyla elektřina, nebyl by Internet a elektronická pošta a tím by mocní zcela ztratili kontrolu nad světem.  

Nová spiritualita