budoucnost Peníze nebudou?
Vždy se našla nějaká rada
lg__texty.gif (1133 bytes)

- V lidské historii se opakovala období krizí spojená s nedostatkem peněz. Zda to byl záměr nebo neschopnost, to by byla pouze spekulace. Ať již byla příčina jakákoli, lidé si poradili. Obvykle to byl prostý výměnný obchod. Kdysi psali na papír dluhopisy a tím vznikly papírové peníze. Pak zase papírové peníze dělili na poloviny a čtvrtiny, dnes by nám to neprošlo, ale ty dluhopisy ano, i když takových papírků si při dnešním stavu morálky může každý napsat celou hromadu. 
- Peníze jsou formou kreditu a když zajistíme soulad se skutečným kreditem, můžeme si vymyslet jakoukoli formu platidla, třeba i virtuální. V dnešní době je však podmínkou veřejná kontrola. Pokud by byly cesty peněz pod veřejnou kontrolou, bylo by jich zase dost. To však nyní prosadit nelze, to by si nikdo nepřál, ani nahoře, ani dole. Naše platidlo tedy můžeme nazvat okultním.  
- Musíme tedy vymyslet něco nového. Myslím na možnosti Internetu a na schopnosti IT specialistů. Každý zde může mít virtuální peněženku na které bude mít symbolické platidlo, jakýsi virtuální kredit a ten ve stylu směnného obchodu bude navyšovat a snižovat. Kredit přijímat a odevzdávat převodem. Veřejná kontrola pak bude zajištěna tím, že každý si může prohlédnout cizí kreditní stránky a podle data kontrolovat, zda souhlasí má dáti a dal, tedy když se někde přičte, napíše se odkud a kdokoli se může podívat, zda na straně plátce je tato částka odečtena.   
- Jistě mohou být i skryté obchodní skupiny, kde do kreditu může nahlédnout jen přizvaný účastník. Pak by mohl být bankéř skupiny, třeba vesnice, s počítačem nezapojeným na Internet, mobilem mu zavolají obě obchodní strany a provedou virtuální transakci přes svůj mobil. A skutečné peníze nám zůstanou pro okultní transakce jak je tomu dosud.
- To, že si města tisknou své kreditní poukázky, to už se také ví a také je to řešení.