lg_blog_14.jpg (8263 bytes)

Blog 2014

Začít můžeme nápravou vztahů

Kdo chce napravit svět, musí začít u sebe. A pak? Napravit vztahy s lidmi kolem sebe, především vztahy partnerské. Jde to?
Něco půjde určitě, něco nepůjde ani náhodou. Začít můžeme u sebe tím, že správně rozpoznáme na co máme a na co ne. Poznáme své schopnosti, kde můžeme být úspěšní a kde svůj úspěch svěříme raději někomu jinému. Pak posoudíme své možnosti a protože mnohé možnosti nevidíme, poradíme se.  
Mezi naše možnosti určitě také patří lidé kolem nás, jejich vliv omezující nebo podporující. Se všemi pak řešíme své plány, s těmi, kdo nás omezují, proto, aby nás neomezili uprostřed cesty, a s těmi, kdo nás mohou podpořit, proto, abychom konzultovali co možné je a co není a v čem se můžeme vzájemně  podporovat. Lidé kolem nás mají také své plány a potřeby, bude tedy nutné plány a zájmy najít, sdělit a nejlépe i sdílet. 
Zlepšení své situace, prosazení a realizací záměrů, můžeme realizovat ve spolupráci s druhými lidmi, s partnery. Musíme tedy začít s nápravou vztahů, spolupráce je možná pouze ve funkčním vztahu, tam kde se dohodneme. Vztah, ve kterém nejsme schopni se dohodnout, musíme opustit, můžeme ovšem také na všechny své plány rezignovat. Každý vztah plní svoji funkci, každý vztah má funkci jinou a co ve vztahu nemáme, hledáme ve vztahu jiném. A manželství není vztah, je to jen legislativní úprava vztahu. Jak tedy funguje dobrý vztah?
Především si uvědomíme funkci vztahu, proč jsme se sešli, proč jsme spolu a jak často se máme sejít a jak často komunikovat, aby nevznikla "ponorková nemoc" a neměli jsme snahu utéci. Otevřenost a důvěra patří do každého dobrého vztahu. Znamená to, že i my, i partner si můžeme vše sdělit a že nás vztah nijak neomezuje, že ve vztahu můžeme jednat stejně, jako bychom byli sami. Každé omezení lze snášet jen určitou dobu. Ve vztahu se lhát nesmí, lež je projevem slabé osobnosti a nedůvěry. Cokoli nám partner-ka sdělí, musíme přijmout, vzít na vědomí nejlépe bez hodnotícího stanoviska, pokud o něj nejsme požádáni. Jistě vidíme na tom druhém nějaké ty chyby. V takovém případě na ně upozorníme jen jednou, nejvýše dvakrát a pak čekáme, zda s tím partner něco udělá. Když nic, pak to buď ignorujeme nebo hledáme společně pro oba řešení. 
Základem dobrého vztahu je solidarita a souhlas. Bez solidarity a vzájemné podpory vztah nemá smysl, jistě může mít taková vzájemná podpora mnoho forem.
Souhlas je základem komunikace. Znamená to, že jsme stejně vyladěni, jsme souvěrci a stejně také vidíme svět kolem sebe. To je pro vztah velmi důležité a proto do vztahu vyhledáme souvěrce, tedy partnera ze stejného prostředí, s podobnými názory, se shodnými zámy a budeme vděčni osudu, když nám pomůže. S takovým partnerem překonáme všechny těžkosti a realizace společných zájmů je skoro jistá.
.
dif-B14.gif (95 bytes) dif-B14.gif (95 bytes) dif-B14.gif (95 bytes)