romantika.jpg (6993 bytes)

Osobnost

 

romantické vztahy
osobnost
partnerství
rodina
společnost
rituální vztah
dvě lásky
láska

- Začít musíme sami u sebe a po celý život na sobě budeme pracovat, abychom správně reagovali na životní situace, abychom našli cestu k úspěchu a abychom dokázali účelně řešit své problémy. Nikdy nejsme tak dokonalí, abychom mohli zvládnout všechny náročné situace a v oblasti vztahů máme zcela volnou cestu ke svému zdokonalení. Problémy, se kterými se v životě setkáme, přijímáme jako školu života. Ani své děti nebudeme chránit před problémy, pokud požádají, určitě jim pomůžeme.
- Své chování budeme hodnotit především my sami. Pokud jednáme v dobré vůli a v dobré víře a svoji situaci nezvládneme, škodu nahradíme, poučíme se, hledáme optimální řešení, pokud by se situace opakovala, a život jde dál.
- Hledání možností řešení vztahů je asi tím nejlepším dobrodružstvím, které lze prožít. Ve vztahu nemusíme nic řešit ihned, odkladem dáme prostor svým partnerům, aby situaci řešili oni. Ve vztahu je dobrá konkurence. Utěšíme svého partnera: "Když mi to nemůžeš dát, nic si z toho nedělej, řeknu někomu jinému."
Alf. Mucha - Ve vztahu je velmi důležitá komunikace, která vede ke shodě. Shoda je základem každé harmonie, tedy i ve vztahu. Můžeme v rozhovoru obhajovat své pravdy a mít nejlepší a přesvědčivé argumenty, ke shodě takový styl však nevede. V komunikaci musíme naslouchat a reagovat, hledat shodu, nabízet možná řešení a snažit se odhalit zájem partnera. Když jsou partneři souvěrci, vyladění na stejnou úroveň, pak se jen zmíní a druhý už ví, oč jde a správně odpoví.
- Samozřejmě že ne každá komunikace může ke shodě vést. Když společné řešení není, tak ho ani komunikace nenajde a ta naopak může pouze odhalit problémy a posílit spor. Když není shoda možná, je lépe se rozhovoru na to téma vyhnout. Harmonický vztah však vyžaduje možnost dohody na každé téma. Pokud shoda není možná, pak romantický vztah může být pouze občasný pro pěkné chvíle, kdy se spolu bavíme jen na téma ve kterém shodu máme. Určitě se nesnažíme řešit problémy, na které nemáme žádný vliv, ani problémy partnera.  

Pokud má partner své vlastní problémy, třeba pracovní, snažíme se naopak mu připravit příjemné aktivity ve kterých na všechny své problémy zapomene. To může být uklizený byt, oblíbené jídlo a žádné další problémy, ani ty s dětmi ve škole. Jinou formou komunikace je partnerská masáž, příjemné doteky. Když ale vládne mrzutá nálada, je lépe se dívat na televizi nebo luštit křížovky - a nekomunikovat, počkat.
- Velmi důležitá je volba partnera. V Indii to mají vyřešeno kastami, u nás jsou sociální vrstvy, také kultovně zaměření lidé, to vše je důležité vědět, má to pro vztah a harmonii ve vztahu velký význam. Pro jednoduchý testík si můžeme zjistit, jakou hudbu partner poslouchá. Čím více společného zájmu v hudbě, tím větší naděje na názorovou shodu a společné zájmy.
- Příprava na vytvoření a udržení romantického vztahu vyžaduje moudrost, životní zkušenost a algoritmy, postupy, pro řešení alespoň běžných životních situací. Mnohé odpozorujeme ve vlastní rodině, mnohé nás naučí vrstevníci, ale základem vždy bude zkoumání souvislostí, tedy kauzality, jak s čím co souvisí, co bylo příčinou a s jakým následkem lze počítat. Je sice pravda, že vztahy a jejich projevy bývají spíše akauzální, ale určitý vliv mají společenské a kulturní normy, problém je i v tom, že každá sociální a názorová skupina má normy jiné. V případě subjektivních akauzálních projevů přijmeme poučení, vytvoříme si sociální zkušenost, která respektuje osobnost partnera. Jistě poznáme, že mu něco vadí a něco má rád, tedy to ve svém jednání zohledníme a snažíme se vše, co nemá rád, nač je alergický, odstranit a neopakovat. Ke každému vztahu pak přistupujeme jako by měl trvat věčně, investujeme do něj. Pokud vztah skončí, získali jsme zkušenost, kterou si přeneseme a využijeme ve vztahu novém.